Stříhání a úprava pejska před stříháním

Úvod / Salon pro psy / Naše služby / Stříhání srsti

Stříhání a úprava pejska před stříháním

Jednotlivá plemena psů mají různé typy srsti a potřebují svou péči, aby splňovaly jak funkční (zejména termoregulační) tak estetické nároky.

Kdy začít s péčí o srst?

Pokud si pořizujete pejska, u kterého je předpoklad pravidelné péče o srst, začněte s tím hned, jak se pejsek u Vás zabydlí a zvykne si. Zhruba ve třech měsících je vhodné začít pejska seznamovat s hřebenem nebo kartáčem, a byť se zdá, že na něm není co česat, je to nejlepší doba, jak naučit zvíře, že česání není nepříjemné, ba naopak, že je to velmi příjemná masáž kožíšku a prima zábava, po které přijde nějaká odměna třeba ve formě procházky nebo házení míčku. Pravidelnost je důležitá, aby štěňátko pochopilo, že je to prostě součástí jeho života a nezbytná je i notná dávka trpělivosti, bez které se majitel nového štěňátka neobejde.

Koupat nebo nekoupat?

Koupání u malých štěňat není problém, pejska můžete vykoupat, pokud je potřeba, existují šetrné šampony přímo pro štěňátka, jen je nutné zajistit, aby nenastydl, a koupání také není vhodné bezprostředně po očkování nebo i pokud pejsek není zrovna v nejlepší kondici, právě kvůli riziku nastydnutí.

Kdy poprvé do salonu?

První návštěvu se štěňátkem v salonu doporučujeme okolo 2. až 3. měsíce a jedná se o úpravu tlapiček (aby se srst nedotýkala země, vystříhání meziprstí, zastřihnutí drápků), hlavičky (ouška, okolí nosu a očí) a okolí zadečku. Je to takové první seznámení s prostředím salonu a se střihačkou. Většinou je přítomnost majitele přínosem, je také potřeba počítat s dostatečným časovým plánem, aby se k pejskovi přistupovalo trpělivě a opatrně.

Typ srsti – plemena typu bišon, boloňský psík, pudlík

Srst plemen typu bišon, boloňský psík, pudlík apod. je nelínavý zvlněný typ srsti, který potřebuje pravidelné koupání, rozčesávání  a stříhání, odměnou za to je, že doma po nich nenajdeme chlupy. Koupání provádíme v kvalitním šamponu, pokud máme bíle zbarveného pejska, je možné použít i vybělovací šampon, který oživí bílý tón srsti a zabraňuje nežádoucímu žlutému odstínu. Po koupání je vhodné použít kondicionér, který částečně zabrání zplstnatění chlupů a umožní lepší rozčesávání. Pak srst vysušíme fénem a při fénování kartáčujeme, čímž jednak urychlíme vysoušení a zároveň si srst připravíme na stříhání. Před stříháním pejska důkladně pročešeme hřebenem s kovovými zuby, srst nesmí být nikde zacuchaná.

Typ srsti – plemena typu jorkšírský teriér, beaver teriér apod.

Plemena typu jorkšírský teriér, beaver teriér apod. mají srst dlouhou, většinou rovnou, jemnou, bez podsady. Péče o ní spočívá v koupání v kvalitním šamponu, často majitelé upřednostňují šampony s přídavkem norkového oleje, použití kondicionéru. Na vlhkou srst je možné pak aplikovat bezoplachový norkový olej ve spreji, dále je pejska třeba vysušit, což může probíhat jak fénováním, tak v teplém počasí i volně na vzduchu. Během sušení nebo potom je nutné pejskovi srst důkladně rozčesat hřebenem s dostatečně dlouhými zuby, aby se dostaly až na kůži pejska a rozčesaly chlupy po celé délce, velmi často jsou zplstnatělé chuchvalce právě až u kůže pejska. Pak je možné pejska ostříhat pro praktičtější údržbu nebo upravit pejskovi pouze tlapky, hlavičku apod. pokud si majitel přeje pejska v dlouhé srsti.

Typ srsti – plemena typu maltézský psík, shi-tzu apod.

U plemen shi-tzu, maltézský psík atd. je srst buď rovná nebo více či méně zvlněná, a je třeba o ni pečovat koupáním a rozčesáváním hřebenem s dostatečně dlouhými zuby, aby došlo k rozčesání chlupu po celé délce od kořínků až po konečky. Koupání je nutné provádět kvalitním šamponem a pak je možné aplikovat kondicionér pro snadnější rozčesávání a lesk srsti. U shi-tzu a hustě osrstěných plemen je vhodnější vysušení srsti fénem a pročesáváním, pokud je srst příliš hustá, mohla by se při dlouhé době sušení zapařit. U ostatních plemen s řidšími chlupy lze sušit mokrou srst volně na teplém vzduchu a pak důkladně vyčesat.

 

KOMPLETNÍ CENÍK

OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ

Salon pro psy

Než k nám půjdete
Naše služby
Cenik
Galerie

Eshop

Šampony
Hřebeny
Krmivo
Vodítka

Kontakt

PesNepes
Ing. Michaela Říhová
Ke Stínadlům 555
Ledeč nad Sázavou
IČ: 74626311
info@pesnepes.cz
www.pesnepes.cz

Mapa patička
Vytvořilo Anawe
.